Sami przyznają, że chęć pomagania to zaledwie początek. Potrzebna im wiedza i umiejętności, jak wspierać w wolontariacie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Te dostaną podczas właśnie rozpoczynających się Warsztatach przygotowujących dla młodzieży w projekcie „Nowy Duch Wolontariatu – Wolontariat Niestandardowy”.

Młodzież, która w ramach projektu wesprze niepełnosprawnych intelektualnie w ich usamodzielnieniu zgodnie podkreśla, jak ważne jest „poczucie, że rzeczywiście potrafimy pomóc”. – Kiedy błądzisz po omacku, nie masz pojęcia czy Twoja pomoc jest coś warta i czy nie narobisz większej szkody niż pożytku. Jeśli dostajesz konkretne informacje, jak pomagać i radzić sobie w trudnych sytuacjach, automatycznie chce Ci się działać, bo czujesz, że Twoja pomoc ma sens – tłumaczy nam młodzież biorąca udział w projekcie jako towarzysze osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Z jednej strony młodzież nauczy się sposobów motywowania i aktywizowania niepełnosprawnych przy wykorzystaniu efektywnej komunikacji, a z drugiej budowania granic i rozwiązywania trudnych sytuacji.

Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Udostępnij to

Udostępnij ten post swoim znajomym!

Skip to content