projekt
FIO – “Razem wolontariusze, razem dla zasobów lokalnych.”
Projekt jest ukierunkowany na rozwój wolontariatu na terenie powiatu lublinieckiego.
Przede wszystkim na zwiększenie poziomu zaangażowania i aktywności wolontariackiej osób młodych oraz seniorów poprzez udział w zorganizowanych i sprofesjonalizowanych działaniach skierowanych dla wolontariuszy w ramach Centrum Wolontariatu Lokalnego oraz zawiązania współpracy międzypokoleniowej w ramach organizacji i realizacji działań lokalnych mierzących do aktywizacji seniorów ze społeczności lokalnej powiatu lublinieckiego wokół tematyki zasobów historyczno – kulturowych regionu. Projekt obejmie wsparciem 60 osób z terenu powiatu lublinieckiego, w tym 24 osoby młode od 15 do 24 roku życia – mentorzy wolontariatu oraz 36 seniorów z Domów Pomocy Społecznej oraz społeczności lokalnej powiatu. Projekt zakłada również włączenie minimum 30 seniorów ze społeczności lokalnej w działania społeczne (inicjatywy).
AKTUALNOŚCI
PROJEKT JUŻ ZA NAMI, ALE PUNKT POŚREDNICTWA WOLONTARIATU NADAL DZIAŁA. I DZIAŁAŁ BĘDZIE! DATA: 30 GRUDZIEŃ 2019
Na czym polega pośrednictwo wolontariatu? Pośrednik to osoba, która zbiera informacje o tym, gdzie i komu w naszym powiecie potrzebne jest wsparcie. Dzięki temu jako wolontariusze dostajecie pełną informację, w jaki sposób możecie pomóc i jakich umiejętności będzie to od Was wymagać. Skontaktujemy Was z organizacją lub osobą, którą będziecie wspierać i pomożemy Wam załatwić wszelkie formalności. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to piszcie: przyjaciele.zameczka@op.pl
BIESIADA ŚLĄSKA I KONKURS DOTYCZĄCY POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH DATA: 16 GRUDZIEŃ 2019
W grudniu zakończyliśmy realizację wszystkich inicjatyw w ramach projektu. Ostatni miesiąc roku obfitował w aż dwie nowe, duże inicjatywy: Biesiadę Śląską oraz Konkurs dotyczący Powstańców Śląskich. Na tej pierwszej nie mogło zabraknąć śląskich potraw, wiców (dowcipów), a także śląskiego śpiewania, któremu wtórowały gitarowe przygrywki osób, które w ramach projektu zdobyły pierwsze gitarowe szlify. Konkurs na temat Powstańców Śląskich był natomiast niejako hołdem złożonym tym, którzy walczyli za to, abyśmy dzisiaj mogli mieszkać w Polsce. Z pewnością w meandrach historii śląskich powstańców łatwiej odnaleźć było się tym, którzy korzystali z informacji emitowanych w ramach
małej inicjatywy „Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich”. Co ciekawe, wśród uczestników obydwu inicjatyw dało się słyszeć, że są dumni z miejsca, jakie ich mała ojczyzna zajmuje w ich świadomości.
ŚLĄSKA KULTURA TO NIE TYLKO GWARA DATA: 28 LISTOPAD 2019
O tym, że inicjatywy związanej z gwarą śląską jako spuścizną górnośląskiej kultury nie mogło
zabraknąć w projekcie – wie każdy. Dlatego uczestnicy zaprosili specjalistę, który opowiedział, skąd w ogóle wzięła się i jak zmieniała się gwara śląska na przestrzeni stuleci, a także zorganizowali konkurs dotyczący gwary śląskiej.
Jak wiele określeń gwarowych różni się od tych używanych w języku polskim uczestnicy mogli przekonać się ze słowników gwary śląskiej, które otrzymali w ramach projektu.
Wgląd w śląską kulturę mieli również uczestnicy inicjatywy „Śląskie rękodzieło”, który podczas warsztatów rękodzielniczych poznawali i własnoręcznie wykonywali motywy śląskiej kultury ludowej.
POWIAŁO HISTORIĄ… DATA: 28 LISTOPAD 2019
Historia Górnego Śląska to droga usłana trudami, które dotyczyły zarówno pojedynczych ludzi z ich prywatnymi, osobistymi tragediami, jak i wszystkich Górnoślązaków.
Stąd w ramach inicjatywy „Człowiek a historia” zorganizowano spotkania z psychologiem, który opowiedział o psychologicznych – dotyczących pojedynczych osób – aspektach przystosowania się do różnych kolei losu, jak i z socjologiem, który nakreślił, jak wobec historii budowana była świadomość kulturowa i narodowa mieszkańców Górnego Śląska.
GÓRNY ŚLĄSK W TEATRZE, FILMIE I W PIOSENCE DATA: 18 LISTOPAD 2019
Już na początku grudnia organizujemy ostatnie z kwartalnych Szkoleń przygotowujących do
wolontariatu. Co ważne: nie trzeba być uczestnikiem projektu, żeby wziąć w nim udział. Wystarczą dobre chęci, otwarta głowa i wolne trzy popołudnia. 2, 3 i 4 grudnia w DPS „Zameczek” będzie można poznać formalne aspekty wolontariatu oraz podstawowe metody pracy z osobami o szczególnych potrzebach, a także dowiedzieć się, jak nawiązywać kontakt z organizatorem wolontariatu (organizacja, której będziecie pomagać) czy poznać sposoby na radzenie sobie z wypaleniem czy trudnościami w pracy wolontariusza.
GÓRNY ŚLĄSK W TEATRZE, FILMIE I W PIOSENCE DATA: 30 PAŹDZIERNIK 2019
Pełnym parą idą już kolejne inicjatywy projektowe, a wśród nich między innymi:
„Śląsk w kulturze”, podczas której uczestnicy z jednej strony poznają dzieła śląskich malarzy, a w połowie października usiedli na widowni katowickiego Teatru Korez, aby zobaczyć sztukę „Mrożona papuga”. „Górny Śląsk w oczach Kazimierza Kutza” oraz „Górnośląska kultura, historia i obyczajowość w działalności Marka Szołtyska”, w ramach których uczestniczyli czytali i oglądali dzieła autorów, a także prowadzili na ich temat koła dyskusyjne.
„Śląskie karaoke”, w ramach których na profesjonalnym każdy mógł zaśpiewać nie tylko tzw. Śląskie szlagry, ale również do popularnych piosenek skomponować swój własny, śląski tekst.
BLIŻEJ HISTORII I KULTURY POWIATU LUBLINIECKIEGO DATA: 15 PAŹDZIERNIK 2019
8 zespołów, 4 dni zmagań, punkty kontrolne rozmieszczone po całym Lublińcu, ścieżki prowadzące zarówno miastem, jak i lasami – tak wyglądała zorganizowana w ramach projektu gra terenowa „Bliżej historii i kultury powiatu lublinieckiego”, w której uczestnicy projektu wzięli udział w pierwszej połowie października. Podczas gry terenowej uczestnicy startowali w konkurencjach wiedzowych, sportowych, ale też stricte terenowych, kiedy spod krzyża milenijnego trzeba było wypatrzeć kolejne punkty kontrolne. Gra terenowa w dużej części odbywała się na rowerach.
JUŻ ZA MIESIĄC ROZPOCZNIE SIĘ EKSPLORACJA HISTORII ŚLĄSKICH POWSTAŃCÓW DATA: 26 WRZESIEŃ 2019
Za walkę o swoją ziemię nieraz trzeba było uchodzić ze Śląska, bo inaczej by ich Niemcy zatłukli. Niejeden wolałby sam sobie życie odebrać. Pamiętają, jak mordowano kobiety i dzieci. Jan Lortz, Józef Kałdonek czy Piotr Niedurny to tylko niektóre nazwiska powstańców śląskich, których historie podczas inicjatywy „Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich” poznają uczestnicy projektu. Jedna z naszych projektowych grup inicjatywnych ma już wybranych powstańców śląskich, o których chce dowiedzieć się jak najwięcej, a także gotowy plan emisji historii tych śląskich bohaterów.
MOJA WŁASNA HISTORIA… DATA: 4 WRZESIEŃ 2019
Gdzie wtedy byli? Jak się czuli? Co sądzą o tym, co się wtedy wydarzyło? Czy było to potrzebne? A może Śląsk wyglądał by inaczej bez tego, co się wtedy stało?
Z początkiem września rozpoczęła się inicjatywa pod nazwą „Moja własna historia”, podczas której prym wiodą przede wszystkim seniorzy. Bo to w końcu oni pamiętają z własnego doświadczenia ważne wydarzenia historyczne – zarówno te dotyczące Górnego Śląska, jak i całego kraju. Inicjatywa jest świetną okazją do podzielenia się wspomnieniami.
KOŁO KOMPETENCJI POSZŁO W RUCH DATA: 19 SIERPIEŃ 2019
Podczas sierpniowych zajęć grupowego coachingu motywacyjnego uczestnicy oceniali własne umiejętności, które będą przydatne w trakcie realizacji inicjatyw lokalnych.
Poza oceną aktualnego poziomu tych umiejętności, każdy z uczestników określił, w czym chce być lepszy, a także jak chce to osiągnąć. Co ciekawe, kilka osób do tej pory nie zdawało sobie sprawy, jaki drzemie w nich potencjał.
JUŻ JEST GOTOWY ALBUM HISTORYCZNO-KULTUROWY!! DATA: 5 SIERPIEŃ 2019
Po kilku miesiącach wycieczek zarówno po Górnym Śląsku, jak i Małopolsce, Dolnym Śląsku, ale i Mazowszu, a także spotkań z dziennikarstwem, fotografią i komputerem powstał album historyczno – kulturowy, który przekażemy na ręce organizacji działających w powiecie lublinieckim. Album możecie również zobaczyć w wersji elektronicznej na stronie projektu „Razem wolontariusze, razem dla zasobów lokalnych.”
PODSTAWY POMOCY WOLONTARIACKIEJ NIE TYLKO DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU DATA: 22 LIPIEC 2019
Już na początku sierpnia organizujemy kolejne Szkolenie przygotowujące do wolontariatu. Co ważne: nie trzeba być uczestnikiem projektu, żeby wziąć w nim udział. Wystarczą dobre chęci, otwarta głowa i wolne trzy popołudnia. 5, 6 i 7 sierpnia w DPS „Zameczek” będzie można poznać formalne aspekty wolontariatu oraz podstawowe metody pracy z osobami o szczególnych potrzebach, a także dowiedzieć się, jak nawiązywać kontakt z organizatorem wolontariatu (organizacja, której będziecie pomagać) czy poznać sposoby na radzenie sobie z wypaleniem czy trudnościami w pracy wolontariusza. Takich szkoleń planujemy w tym roku jeszcze jedno, wobec czego, jeśli jesteście zainteresowani, to dajcie znać: przyjaciele.zameczka@op.pl a będziemy Was o nim informować również mailowo.
RUSZAJĄ Z KOLEJNĄ INICJATYWĄ DATA: 5 LIPIEC 2019
W ramach inicjatywy „Zaśpiewaj z nami” właśnie rozpoczęły się przygotowania do występu podczas planowanego na wrzesień Pikniku Śląskiego. Przed uczestnikami pracy jest niemało, bo trzeba sięgnąć do śląskich zasobów kulturowych, później opracować treść i formę występu, a na koniec wszystko idealnie wyćwiczyć. Życzymy powodzenia!
PODSTAWY POMOCY WOLONTARIACKIEJ NIE TYLKO DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU DATA: 12 CZERWIEC 2019
Już w drugiej połowie czerwca organizujemy kolejne Szkolenie przygotowujące do wolontariatu. Co ważne: nie trzeba być uczestnikiem projektu, żeby wziąć w nim udział. Wystarczą dobre chęci, otwarta głowa i wolne trzy popołudnia. 26, 27 i 28 czerwca w DPS „Zameczek” będzie można poznać formalne aspekty wolontariatu oraz podstawowe metody pracy z osobami o szczególnych potrzebach, a także dowiedzieć się, jak nawiązywać kontakt z organizatorem wolontariatu (organizacja, której będziecie pomagać) czy poznać sposoby na radzenie sobie z wypaleniem czy trudnościami w pracy wolontariusza. Takich szkoleń planujemy w tym roku jeszcze 2, wobec czego, jeśli jesteście zainteresowani, to dajcie
znać: przyjaciele.zameczka@op.pl a będziemy Was informować o każdym z kwartalnych szkoleń.
TO JUŻ OSTATNIE WYCIECZKI W RAMACH PROJEKTU DATA: 4 CZERWIEC 2019
Jak doskonale przekonali się w ostatnich miesiącach uczestnicy projektu, stworzenie profesjonalnej inicjatywy wcale nie należy do łatwych zadań. Trzeba bowiem zadbać o wszystkie potrzebne zasoby, zaangażować ludzi, zrealizować pomysły, a także sprawdzić, czy „to się sprawdzi”. Na pierwszy ogień poszła inicjatywa dość dużego kalibru – spotkanie autorskie z Wojciechem Szwiecem – niezależnym twórcą filmowym i literackim, piszącym książki i nagrywającym filmy o Górnym Śląsku. Trwają ostatnie konsultacje z reżyserem, bo gotowe wystąpienie musi zawierać wszystko, co ważne dla Górnego Śląska – jego historię i kulturę.
INICJATYWY JUŻ PRAWIE GOTOWE DATA: 24 MAJ 2019
Jak doskonale przekonali się w ostatnich miesiącach uczestnicy projektu, stworzenie profesjonalnej inicjatywy wcale nie należy do łatwych zadań. Trzeba bowiem zadbać o wszystkie potrzebne zasoby, zaangażować ludzi, zrealizować pomysły, a także sprawdzić, czy „to się sprawdzi”. Na pierwszy ogień poszła inicjatywa dość dużego kalibru – spotkanie autorskie z Wojciechem Szwiecem – niezależnym twórcą filmowym i literackim, piszącym książki i nagrywającym filmy o Górnym Śląsku. Trwają ostatnie konsultacje z reżyserem, bo gotowe wystąpienie musi zawierać wszystko, co ważne dla Górnego Śląska – jego historię i kulturę.
Z ZAJĘĆ COACHINGU: KAŻDY NIESIE W SOBIE DOŚWIADCZENIE… DATA: 27 KWIECIEŃ 2019
Zajęcia grupowego coachingu motywacyjnego to dla uczestników niekoniecznie czas poświęcony na wysłuchanie trenerów, ale przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń, przekonań i postaw między członkami grupy. Ćwiczenia diagnozujące umiejętności czy identyfikujące bariery w aktywności okazują się często tylko wstępem do dyskusji na temat tego, z czym i w jaki sposób można sobie efektywnie i – jak się okazuje
– czasami też łatwo sobie poradzić. Bo w końcu każdy nosi w sobie rozwijające oświadczenia
życiowe.
PRACA NAD ALBUMEM HISTORYCZNO-KULTUROWYM IDZIE PEŁNĄ PARĄ DATA: 12 MARZEC 2019
Podczas spotkań zespołów inicjatywnych motywem przewodnim są przygotowania do wykonania albumu historyczno-kulturowego. Obróbka zdjęć, graficzny rozkład poszczególnych stron, ale także tworzenie i redagowanie tekstów, które oddadzą to, co według uczestników najważniejsze w każdym z miejsc – to zarówno wyzwanie, jak i kontynuacja tego, czego nauczyli się podczas szkoleń dziennikarskich, fotograficznych i z zakresu IT.
ZA HISTORIĄ I KULTURĄ NASZYCH ZIEM… DATA: 19 LUTY 2019
Styczeń i luty stanęły dla uczestników projektu pod znakiem wycieczek historyczno-kulturowych. W ramach 6 wyjazdów uczestnicy zwiedzili takie perły górnośląskiego dorobku dziejów jak Zamek w Ogrodzieńcu pamietający jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego, Teatr Śląski w Katowicach będący niemalże teatrem narodowym na Górnym Śląsku, Zamek w Pławniowicach czy Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej, gdzie przez wiszący na bramie afisz zostali przywitani jako „przodownicy pracy”. W ramach projektu na uczestników czekają jeszcze dwie wycieczki: do Zamku Książ w Wałbrzychu i do Krakowa.
PODSTAWY POMOCY WOLONTARIACKIEJ NIE TYLKO DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU DATA: 8 STYCZEŃ 2019
Już w pierwszej połowie lutego organizujemy kolejne Szkolenie przygotowujące do wolontariatu. Co ważne: nie trzeba być uczestnikiem projektu, żeby wziąć w nim udział. Wystarczą dobre chęci, otwarta głowa i wolne trzy popołudnia. 11, 12 i 13 lutego w DPS „Zameczek” będzie można poznać formalne aspekty wolontariatu oraz podstawowe metody pracy z osobami o szczególnych potrzebach, a także dowiedzieć się, jak nawiązywać kontakt z organizatorem wolontariatu (organizacja, której będziecie pomagać) czy poznać sposoby na radzenie sobie z wypaleniem czy trudnościami w pracy wolontariusza. Takich szkoleń planujemy w tym roku jeszcze 3, wobec czego, jeśli jesteście zainteresowani, to dajcie znać: przyjaciele.zameczka@op.pl a będziemy Was informować o każdym z kwartalnych szkoleń.
STARY ROK ZA NAMI, ALE PUNKT POŚREDNICTWA WOLONTARIATU NADAL DZIAŁA! DATA: 03 STYCZEŃ 2019
Na czym polega pośrednictwo wolontariatu? Pośrednik to osoba, która zbiera informacje o tym, gdzie
i komu w naszym powiecie potrzebne jest wsparcie. Dzięki temu jako wolontariusze dostajecie pełną informację, w jaki sposób możecie pomóc i jakich umiejętności będzie to od Was wymagać. Skontaktujemy Was z organizacją lub osobą, którą będziecie wspierać i pomożemy Wam załatwić
wszelkie formalności. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to piszcie: przyjaciele.zameczka@op.pl
ZAJĘCIA KOMPUTEROWE NIEMALŻE NA PÓŁMETKU DATA: 21 GRUDNIA 2018
Już 4 sesje zajęć komputerowych mają za sobą uczestnicy projektu. W przyszłym roku czeka ich
kontynuacja zajęć i 5 kolejnych modułów.
Szkolenie z zakresu IT to dla części zapoznanie się z podstawami komputera, natomiast dla innych
pierwszy kontakt z tak zaawansowanymi narzędziami jak bankowość elektroniczna czy media
społecznościowe.
Ze względu na to, że dla seniorów nauka komputera to nie lada wysiłek, w projekcie zaplanowano
łącznie 225 godzin zajęć komputerowych.
EKSPLORACJA POMNIKÓW HISTORII I KULTURY DATA: 3 GRUDNIA 2018
Wczoraj zakończyła się kolejna już wycieczka wyjazdowa w ramach projektu. Tym razem
uczestnicy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas wycieczek uczestnicy zbierają materiały do albumu, który będą wspólnie przygotowywać w
ramach jednej z inicjatyw lokalnych.
Na wykorzystanie materiałów pozwoli im wszystko to, czego nauczyli się podczas wrześniowych
warsztatów dziennikarskich i fotograficznych.
PO PIERWSZE: MOTYWACJA! DATA: 14 LISTOPADA 2018
We wrześniu rozpoczęły się zajęcia grupowego coachingu motywacyjnego, podczas których
uczestnicy pracują nad rozwiązaniem ewentualnych przeszkód obniżających motywację.
Kiedy pojawiają się problemy, często spada także motywacja do działania. Podczas grupowego
coachingu motywacyjnego uczestnicy przy wsparciu coacha i psychologa tworzą rozwiązania, które
są najskuteczniejsze w walce z dopadającymi ich załamaniami motywacji.
RUSZYŁY PIERWSZE PRZYMIARKI DO REALIZACJI INICJATYW DATA: 30 PAŹDZIERNIKA 2018
Aby skutecznie zrealizować inicjatywy lokalne, najpierw trzeba się do nich dobrze przygotować. W
październiku rozpoczęły się warsztaty przygotowujące do realizacji inicjatyw.
Podczas warsztatów uczestnicy wypracowują plan działań związanych z przygotowaniem albumu
dotyczącego lokalnych zasobów historycznych i kultowych, w tym również zasobów związanych z
kulturą Śląska, a w szerszym kontekście również historii Polski.
Warsztaty służą również określeniu tematyki i sporządzeniu pierwszych planów dotyczących
realizacji inicjatyw lokalnych.
Kontynuacją przygotowania do inicjatyw będą również spotkania zespołów inicjatywnych oraz
spotkania z mentorem, które będą realizowane w kolejnych miesiącach projektu.
SKUTECZNA ORGANIZACJA INICJATYW DATA: 15 PAŹDZIERNIKA 2018
Właśnie rozpoczęły się szkolenia pn. „Skuteczna organizacja inicjatyw”. Czego mogą spodziewać się
w ich trakcie uczestnicy projektu?
Szkolenie jest przede wszystkim przygotowaniem do realizacji inicjatyw społecznych, z którymi
uczestnicy projektu zmierzą się na kolejnych jego etapach. Chodzi tutaj przede wszystkim o
wzmocnienie wiedzy i umiejętności w zakresie współpracy ze lokalną społecznością seniorów,
przygotowania i organizacji inicjatyw lokalnych, przygotowania do współpracy z lokalnymi
instytucjami czy promowania działań w środowisku lokalnym.
ABC WOLONTARIATU DLA UCZESTNIKÓW I CHĘTNYCH ZE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ DATA: 20 WRZEŚNIA 2018
O wolontariacie powiedziano już wiele. Warto jednak pochylić się nad tym, jak profesjonalnie
podejść do pomocy drugiemu człowiekowi.
Na co zwrócić szczególną uwagę w pomaganiu osobom o szczególnych potrzebach? Jak nawiązać
kontakt z organizatorem wolontariatu? A jak przeciwdziałać wypaleniu w pracy wolontariusza?
Odpowiedzi na te pytania i wiele innych otrzymują uczestnicy szkolenia przygotowującego do
wolontariatu.
Szkolenie jest realizowane zarówno dla uczestników projektu, jak i do zainteresowanych
wolontariatem członków społeczności lokalnej. Szkolenia dla społeczności odbywają się raz na
kwartał.
TRUDNE SYTUACJE DO ROZWIĄZANIA DATA: 27 SIERPNIA 2018
W pracy wolontariuszy o trudne sytuacje nie trudno. Żeby przygotować młodzież do ich
rozwiązania, prowadzimy dedykowane temu problemowi warsztaty.
Radzenie sobie z trudnościami w trakcie współpracy międzypokoleniowej wymaga nie tylko umiejętności zarządzania własnymi emocjami jak lęk czy złość, ale również umiejętności negocjacyjnych czy motywacyjnych, które kształcą w sobie uczestnicy warsztatów.
KONSULTACJE NA TEMAT SAMYCH SIEBIE DATA: 19 SIERPNIA 2018
Część młodych uczestników projektu właśnie zakończyło indywidualne sesje z doradcą zawodowym
w ramach diagnozy predyspozycji i obszarów działania wolontariusza.
Diagnoza potrwa do końca października i obejmie wszystkich 24 młodych wolontariuszy biorących udział w projekcie. Po co taka diagnoza? Przede wszystkim, żeby nakreślić młodzieży, w czym mogą być rzeczywiście dobrzy i skuteczni i ułatwić wybór konkretnego wolontariatu. A z takim zapleczem
już bardzo blisko do spełnienia w pomocy innym.
JAK SKUTECZNIE WSPÓŁPRACOWAĆ W ZESPOLE MIĘDZYPOKOLENIOWYM? DATA: 30 LIPCA 2018
Odpowiedzi na to pytanie szukają młodzi uczestnicy projektu podczas treningu budowania
umiejętności współpracy w zespole.
Planowanie działań, fazy współpracy grupowej, organizacja i podział ról wewnątrz grup, budowanie atmosfery współpracy oraz motywowanie do realizacji działań, a także budowanie atmosfery wsparcia i towarzyszenia seniorom to główne zagadnienia treningu współpracy zespołowej, podczas
którego młodzież przygotowuje się do realizacji inicjatyw z seniorami.
NIE WIESZ, GDZIE I KOMU MOŻESZ POMÓC? PRZYJDŹ DO POŚREDNIKA WOLONTARIATU DATA: 10 LIPCA 2018
Data zamieszczenia: 10.07.2018
Na czym ono polega? Pośrednik to osoba, która zbiera informacje o tym, gdzie i komu w naszym powiecie potrzebne jest wsparcie. Dzięki temu jako wolontariusze dostajecie pełną informację, w jaki sposób możecie pomóc i jakich umiejętności będzie to od Was wymagać. Skontaktujemy Was z organizacją lub osobą, którą będziecie wspierać i pomożemy Wam załatwić
wszelkie formalności.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to piszcie: przyjaciele.zameczka@op.pl
RUSZYŁ TRENING UMIEJĘTNOŚCI INTERPERSONALNYCH DLA MŁODZIEŻY. DATA: 8 LIPCA 2018
Jak skutecznie się porozumiewać pomimo różnić międzypokoleniowych, unikać błędów
komunikacyjnych i nawiązywać relacje będą uczyć się młodzi uczestnicy projektu podczas treningu
umiejętności interpersonalnych.
Podczas treningu duży nacisk zostanie położony na umiejętność przekazywania konstruktywnej
informacji zwrotnej, dzięki czemu młodzież skutecznie zmotywuje seniorów do pracy i
ewentualnych zmian.
szczegóły rekrutacji
Koncepcja projektu zakłada realizację działań w następujących etapach:
ETAP I
przygotowanie młodzieży do współpracy międzypokoleniowej. W ramach tego etapu planuje się m. in. trening umiejętności interpersonalnych, trening umiejętności budowania współpracy w zespole, warsztaty radzenia sobie z sytuacjami trudnymi oraz diagnozę predyspozycji i obszarów
działania wolontariusza.
ETAP II
to organizacja oraz uruchomienie Centrum Wolontariatu Lokalnego skierowanego do osób ze społeczności lokalnej powiatu. W ramach tego etapu będzie prowadzone pośrednictwo wolontariatu oraz spotkania ze społecznością lokalną – promowanie idei wolontariatu. Dodatkowo będzie organizowane szkolenie przygotowujące do wolontariatu.
ETAP III
obejmuje zawiązanie współpracy międzypokoleniowej w obszarze aktywizacji wolontariackiej oraz zaplanowanie przygotowania albumu i działań o charakterze kulturowo – historycznym. W ramach etapu m, in. szkolenie Skuteczna organizacja inicjatyw, szkolenia z fotografii, dziennikarstwa IT oraz grupowy coaching motywacyjny.
ETAP IV
obejmuje realizację zaplanowanych inicjatyw przy współudziale zaproszonych seniorów ze społeczności lokalnej – przygotowanie albumu o zasobach lokalnych realizacja pozostałych inicjatyw.
ETAP V
projektu obejmuje realizację działań upowszechniających ideę wolontariatu oraz
ukierunkowanych na zawiązanie długoterminowej współpracy międzysektorowej w obszarze
organizacji wolontariatu.
Rekrutacja młodzieży oraz seniorów szczegóły:
REKRUTACJA SENIORÓW ROZPOCZNIE SIĘ 1 LIPCA I POTRWA DO 31 LIPCA
W projekcie będą mogły wziąć udział osoby, które:
1) mają powyżej 60 lat
2) mieszkają na terenie powiatu lublinieckiego.
Osoby, które złożą formularze zgłoszeniowe zostaną zaproszone na rozmowy rekrutacyjne z
koordynatorem projektu, który zweryfikuje:
1) poziom motywacji do udziału w projekcie
2) zainteresowanie udziałem w szeregu działań o charakterze edukacyjno-rozwojowym
3) deklaracja gotowości do współpracy międzypokoleniowej i prowadzenia działań
wspierających wolontariacką aktywność historyczno-kulturową lokalnych.
Formularze zgłoszeniowe do pobrania tutaj, w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Zameczka, ul. 74
GPP 2 w Lublińcu oraz w DPS „Zameczek” oraz DPS „Dom Kombatanta” na portierni.
REKRUTACJA MŁODZIEŻY 15-24 LATA
RUSZYŁA 15 CZERWCA I POTRWA DO 30 CZERWCA
W projekcie mogą wziąć udział osoby, które:
1) mają nie mniej niż 15 lat i nie więcej niż 24 lata
2) mieszkają na terenie powiatu lublinieckiego.
Osoby, które złożą formularze zgłoszeniowe zostaną zaproszone na rozmowy rekrutacyjne z
koordynatorem projektu, który zweryfikuje:
3) poziom motywacji do udziału w projekcie
4) zainteresowanie udziałem w szeregu działań o charakterze edukacyjno-rozwojowym
5) deklaracja gotowości do prowadzenia działań wspierających wolontariacką aktywność
historyczno-kulturową seniorów.
Formularze zgłoszeniowe do pobrania w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Zameczka, ul.
74 GPP 2 w Lublińcu.
Projekt dofinansowany ze środków
Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
ZAPYTANIA OFERTOWE
ZAPYTANIE POŚREDNIK WOLONTARIATU
ZAPYTANIE TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
ZAPYTANIE TRENING BUDOWANIA WSPÓŁPRACY W ZESPOLE
ZAPYTANIE WARSZTATY RADZENIA SOBIE Z SYTUACJAMI TRUDNYMI
ZAPYTANIE OFERTOWE DIAGNOZA
ZAPYTANIE SZKOLENIE PRZYGOTOWUJĄCE DO WOLONTARIATU
ZAPYTANIE COACHING COACH
ZAPYTANIE SPOTKANIA ZE SPOŁECZNOŚCIĄ LOKALNĄ
ZAPYTANIE SKUTECZNA ORGANIZACJA INICJATYW
ZAPYTANIE WARSTATY PRZYGOTOWUJĄCE
ZAPYTANIE SPOTKANIA ZESPOŁÓW INICJATYW
ZAPYTANIE MENTORING
ZAPYTANIE OPIEKUNOWIE
ZAPYTANIE SPECJALISTA DS. ROZLICZEŃ
ZAPYTANIE SZKOLENIE Z DZIENNIKARSTWA
ZAPYTANIE SZKOLENIE Z FOTOGRAFII DZIENNIKARSKIEJ
ZAPYTANIE SZKOLENIE Z IT
KONTAKT
W razie pytań prosimy o kontakt drogą mailową przyjaciele.zameczka@op.pl lub telefonicznie z Koordynatorem projektu „Razem wolontariusze, razem dla zasobów lokalnych” pod nr tel. 34/ 353 11 12