PROJEKT
„My seniorzy, razem aktywni, razem zorganizowani - Centrum Aktywności i Integracji Seniorów.”Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”. Edycja 2024
Okres realizacji: 01.07.2024 r.- 31.12.2024 r.
Dofinansowanie: 248 394,00 zł
Całkowita wartość zadania: 276 069,00 zł
Projekt skierowany jest do: Projekt skierowany jest do 45 osób po 60 roku życia z powiatu lublinieckiego, przyszłych liderów wolontariatu, którzy po przygotowaniu do aktywności społecznej i prowadzenia działań w ramach Centrum Aktywności i Integracji Seniorów, włączą do działań wolontariackich 65 seniorów ze społeczności lokalnej powiatu. Ponadto projekt jest skierowywanych do minimum 95 seniorów ze społeczności lokalnej, w szczególności osamotnionych, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, będących w opiece instytucjonalnej lub poza nią, którzy skorzystają z mobilnych i integracyjnych działań seniorów wolontariuszy w ramach powołanego Centrum, w tym Mobilnego Klubu Seniora, Punktu Wsparcia, mobilnej samopomocy oraz inicjatyw wolontariackich.
Celem projektu jest zwiększenie samopomocowej aktywności społecznej i wolontariackiej seniorów z powiatu lublinieckiego – liderów wolontariatu oraz seniorów wolontariuszy ze społeczności lokalnej włączonych do współdziałania, poprzez realizację kompleksowych, wielowymiarowych działań, w ramach utworzonego Centrum Aktywności i Integracji Seniorów, ukierunkowanych na przygotowanie seniorów wolontariuszy do aktywności wolontariackiej, przeprowadzenie bezpośrednich samopomocowych działań integracyjnych i mobilnych oraz inicjatyw wolontariackich aktywizujących społecznie osoby po 60 roku życia ze społeczności lokalnej, docierających do seniorów osamotnionych i potrzebujących wsparcia, realizowanych w oparciu o zasoby instytucjonalne i współpracę z lokalnymi instytucjami pomocowymi.
Uczestnicy wzmocnią swoje kompetencje w obszarach:
– umiejętności osobistych, poznawczych, współpracy w zespole zadaniowym,
– samoorganizacji w zakresie prowadzenia działań społecznych, udzielania adekwatnego wsparcia, w tym wolontariackich,
– swojego zaangażowania i aktywności obywatelskiej na terenie powiatu
– kompetencji w zakresie współpracy z samorządem lokalnym oraz prowadzenia dialogu lokalnego
– współdziałania z lokalnymi instytucjami samorządowymi w zakresie realizacji działań lokalnych
Ponadto w ramach projektu poprawią swój komfort życia i funkcjonowania w zakresie rozwiązania trudności ogólnożyciowych, inicjatywności, samoświadomości, poczucia sprawstwa, integracji wewnątrzpokoleniowej.
Zaplanowane działania będą realizowane w 5 etapach:
- I etap obejmuje organizację oraz uruchomienie Centrum Aktywności i Integracji Seniorów. Na tym etapie projektu w ramach Centrum zostaną przeprowadzone działania przygotowujące 45 seniorów – liderów wolontariatu do aktywności społecznej ukierunkowanej na samoorganizację, prowadzenie działań wolontariackich, włączających do wolontariatu osoby po 60 roku życia do aktywności.
- II etap obejmuje promowanie i informowanie społeczności lokalnej i otoczenia instytucjonalnego w zakresie planowanych wolontariackich działań samopomocowych seniorów wolontariuszy oraz w zakresie działalności Centrum Aktywności i Integracji Seniorów. Ponadto obejmie działania ukierunkowane na zdiagnozowanie zasobów lokalnych instytucji pod kątem zawiązania współpracy w ramach wolontariatu seniorów i możliwości skorzystania przez seniorów ze społeczności lokalnej z ich zasobów i usług.
- III etap obejmuje zaplanowanie i realizację bezpośrednich wolontariackich działań samopomocowych skierowanych do seniorów ze społeczności lokalnej, w tym uruchomienie Mobilnego Klubu Seniora docierającego z działaniami do różnych odległych punktów powiatu oraz uruchomienie Punktu Wsparcia.
- IV etap obejmuje przygotowanie i realizację 4 inicjatyw wolontariackich, których celem będzie zaktywizowanie seniorów ze społeczności lokalnej, w szczególności tych o najmniej aktywności społecznej, osamotnionych, potrzebujących wsparcia.
- V etap obejmuje działania podsumowujące i upowszechniające, angażujące lokalne instytucje – obejmuje przeprowadzenie seminariów podsumowujących.
Od dnia 01.07.2024 rozpoczynamy rekrutację 45 uczestników projektu – przyszłych uczestników liderów wolontariatu.
Osoby spełniające kryteria brzegowe łącznie:
- wiek powyżej 60 roku życia (od dnia urodzin),
- zamieszkanie na terenie powiatu lublinieckiego,
- charakteryzujące się motywacją do prowadzenia działań wolontariackich w ramach Centrum, skierowanych do lokalnej społeczności seniorów,
zapraszamy do składania formularzy zgłoszeniowych dostępnych poniżej. Wszelkie informacje dotyczące procedury rekrutacyjnej i udziału w projekcie są zawarte w regulaminie (dostępnym poniżej).
Biuro projektu:
Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka
Ul 74 GPP2
42-700 Lubliniec
Wszelkie pytania w sprawie projektu, udziału lokalnych instytucji w budowaniu współpracy międzyinstytucjonalnej prosimy kierować do koordynatora projektu Łukasza Jarosza pod numerem telefonu 697 737 273, email: lukaszjarosz78@gmail.com
REKRUTACJA
Chętne osoby zapraszamy do udziału w projekcie.