PROJEKTY REALIZOWANE

Znajdziesz tutaj aktualne projekty.

PROJEKT „Niepełnosprawni nie mniej wartościowi – Klub Integracji Społecznej”

PROJEKT

„Niepełnosprawni nie mniej wartościowi - Klub Integracji Społecznej”

Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

(FESL.07.02-IZ.01-0610/23)

 

Tytuł projektu: „Niepełnosprawni nie mniej wartościowi – Klub Integracji Społecznej”

Całkowita wartość projektu: 779 669,68 PLN

Kwota dofinansowania projektu: 740 686,19 PLN

Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich: 662 719,22 PLN

Wysokość dofinansowania Budżetu Państwa (z kontraktu programowego): 77 966,97 PLN

 Okres realizacji projektu: 01.10.2024 roku – 31.03.2026 roku.

Cel projektu:

Celem projektu jest do 31.03.2026 roku zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej, wzmocnienie potencjału prozatrudnieniowego i prospołecznego 45 osób niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu lublinieckiego, biernych zawodowo, poprzez przeprowadzenie wsparcia z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej w ramach Klubu Integracji Społecznej, zindywidualizowanego i dostosowanego do zróżnicowanych potrzeb i zasobów uczestników projektu, na podstawie wyznaczonej Indywidualnej Ścieżki Reintegracji.

Grupa docelowa:

Projektem zostanie objętych 45 osób, w tym około 25 kobiet i około 20 mężczyzn, powyżej 18 roku życia, niepełnosprawnych intelektualnie, z powiatu lublinieckiego, biernych zawodowo. Na etapie rekrutacji będą preferowane osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, znacznym, sprzężoną z innymi rodzajami niepełnosprawności, osoby z chorobami psychicznymi lub z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, osoby wykluczone wielokrotnie – dodatkowe przesłanki poza niepełnosprawnością oraz biernością zawodową, osoby korzystające z programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027, osoby opuszczające placówki opieki instytucjonalnej, tym w szczególności domy pomocy społecznej, osoby wykluczone komunikacyjnie, Osoby, które opuściły jednostki penitencjarne w terminie ostatnich 12 miesięcy

Działania:

Projekt zakłada realizację kompleksowych działań reintegracyjnych dla 2 edycji uczestników, prowadzonych w Klubie Integracji Społecznej (zgodnie ze standardem działań w KIS), dostosowanych do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych intelektualnie, prowadzonych w oparciu o wyznaczoną dla każdego uczestnika Indywidualną Ścieżkę Reintegracji.

Działania skierowane do uczestników projektu obejmą:

  • Formy wsparcia o charakterze społecznym, w tym warsztaty społeczne, z obsługi komputera, konsultacje psychologiczne, trening autonomii decyzyjnej, senterapia, terapia zajęciowa, zajęcia radzenia sobie z lękiem i oporem.
  • Działania podnoszące kompetencje w zakresie rekreacji, udziału w kulturze, w tym wyjścia kulturalne, inicjatywy lokalne.
  • Formy wsparcia o charakterze zawodowym, w tym doradztwo, pośrednictwo pracy, staże, trening pracy, kursy.

Efekty projektu:

Efektem projektu będzie przede wszystkim poprawa sytuacji społecznej u 45 uczestników, 5 osób podejmie zatrudnienie, 10 osób będzie aktywnie poszukiwać pracy, 5 osób uzyska kwalifikacje lub poniesie kompetencje zawodowe.

 

Zapraszamy osoby niepełnosprawne,  spełniające powyższe kryteria, do udziału w projekcie.

Rekrutacja do I edycji będzie prowadzona w okresie 10.2024 – 11.2024.

 

Formularze zgłoszeniowe (zamieszczone poniżej) można kierować do koordynatora projektu Sabiny Bykowskiej na adres mailowy przyjaciele.zameczka@op.pl w formie skanu lub przesyłać pocztą lub zostawić w biurze projektu:

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka

Ul 74 GPP2

42-700 Lubliniec

Wszelkie pytania w sprawie projektu i udziału w nim prosimy kierować do koordynatora pod numerem tel: 507741348.

REKRUTACJA

Chętne osoby zapraszamy do udziału w projekcie.

l

DEKLARACJA UCZESTNICTWA

UMOWA NA UDZIAŁ W PROJEKCIE

i

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

i

FORMULARZ KLAUZULI INFORMACYJNEJ

l

ZAŁĄCZNIK DANE OSOBOWE - PODPISANIE UMOWY

PROJEKT „My seniorzy, razem aktywni, razem zorganizowani – Centrum Aktywności i Integracji Seniorów.”

PROJEKT

„My seniorzy, razem aktywni, razem zorganizowani - Centrum Aktywności i Integracji Seniorów.”

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”. Edycja 2024

Okres realizacji: 01.07.2024 r.- 31.12.2024 r.

Dofinansowanie: 248 394,00 zł

Całkowita wartość zadania: 276 069,00 zł

 

Projekt skierowany jest do: Projekt skierowany jest do 45 osób po 60 roku życia z powiatu lublinieckiego, przyszłych liderów wolontariatu, którzy po przygotowaniu do aktywności społecznej i prowadzenia działań w ramach Centrum Aktywności i Integracji Seniorów, włączą do działań wolontariackich 65 seniorów ze społeczności lokalnej powiatu. Ponadto projekt jest skierowywanych do minimum 95 seniorów ze społeczności lokalnej, w szczególności osamotnionych, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, będących w opiece instytucjonalnej lub poza nią, którzy skorzystają z mobilnych i integracyjnych działań seniorów wolontariuszy w ramach powołanego Centrum, w tym Mobilnego Klubu Seniora, Punktu Wsparcia, mobilnej samopomocy oraz inicjatyw wolontariackich.

 

Celem projektu jest zwiększenie samopomocowej aktywności społecznej i wolontariackiej seniorów z powiatu lublinieckiego – liderów wolontariatu oraz seniorów wolontariuszy ze społeczności lokalnej włączonych do współdziałania, poprzez realizację kompleksowych, wielowymiarowych działań, w ramach utworzonego Centrum Aktywności i Integracji Seniorów, ukierunkowanych na przygotowanie seniorów wolontariuszy do aktywności wolontariackiej, przeprowadzenie bezpośrednich samopomocowych działań integracyjnych i mobilnych oraz inicjatyw wolontariackich aktywizujących społecznie osoby po 60 roku życia ze społeczności lokalnej, docierających do seniorów osamotnionych i potrzebujących wsparcia, realizowanych w oparciu o zasoby instytucjonalne i współpracę z lokalnymi instytucjami pomocowymi.

 

Uczestnicy wzmocnią swoje kompetencje w obszarach:

– umiejętności osobistych, poznawczych, współpracy w zespole zadaniowym,

– samoorganizacji w zakresie prowadzenia działań społecznych, udzielania adekwatnego wsparcia, w tym wolontariackich,

– swojego zaangażowania i aktywności  obywatelskiej na terenie powiatu

– kompetencji w zakresie współpracy z samorządem lokalnym oraz prowadzenia dialogu lokalnego

– współdziałania z lokalnymi instytucjami samorządowymi w zakresie realizacji  działań lokalnych

Ponadto w ramach projektu poprawią swój komfort życia i funkcjonowania w zakresie rozwiązania trudności ogólnożyciowych, inicjatywności, samoświadomości, poczucia sprawstwa, integracji wewnątrzpokoleniowej.

 

Zaplanowane działania będą realizowane w 5 etapach:

  • I etap obejmuje organizację oraz uruchomienie Centrum Aktywności i Integracji Seniorów. Na tym etapie projektu w ramach Centrum zostaną przeprowadzone działania przygotowujące 45 seniorów – liderów wolontariatu do aktywności społecznej ukierunkowanej na samoorganizację, prowadzenie działań wolontariackich, włączających do wolontariatu osoby po 60 roku życia do aktywności.
  • II etap obejmuje promowanie i informowanie społeczności lokalnej i otoczenia instytucjonalnego w zakresie planowanych wolontariackich działań samopomocowych seniorów wolontariuszy oraz w zakresie działalności Centrum Aktywności i Integracji Seniorów. Ponadto obejmie działania ukierunkowane na zdiagnozowanie zasobów lokalnych instytucji pod kątem zawiązania współpracy w ramach wolontariatu seniorów i możliwości skorzystania przez seniorów ze społeczności lokalnej z ich zasobów i usług.
  • III etap obejmuje zaplanowanie i realizację bezpośrednich wolontariackich działań samopomocowych skierowanych do seniorów ze społeczności lokalnej, w tym uruchomienie Mobilnego Klubu Seniora docierającego z działaniami do różnych odległych punktów powiatu oraz uruchomienie Punktu Wsparcia.
  • IV etap obejmuje przygotowanie i realizację 4 inicjatyw wolontariackich, których celem będzie zaktywizowanie seniorów ze społeczności lokalnej, w szczególności tych o najmniej aktywności społecznej, osamotnionych, potrzebujących wsparcia.
  • V etap obejmuje działania podsumowujące i upowszechniające, angażujące lokalne instytucje – obejmuje przeprowadzenie seminariów podsumowujących.

 

Od dnia 01.07.2024 rozpoczynamy rekrutację 45 uczestników projektu – przyszłych uczestników liderów wolontariatu.

Osoby spełniające kryteria brzegowe łącznie:

  • wiek powyżej 60 roku życia (od dnia urodzin),
  • zamieszkanie na terenie powiatu lublinieckiego,
  • charakteryzujące się motywacją do prowadzenia działań wolontariackich w ramach Centrum, skierowanych do  lokalnej społeczności seniorów,

zapraszamy do składania formularzy zgłoszeniowych dostępnych poniżej. Wszelkie informacje dotyczące procedury rekrutacyjnej i udziału w projekcie są zawarte w regulaminie (dostępnym poniżej).

 

Biuro projektu:

Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka
Ul 74 GPP2
42-700 Lubliniec

Wszelkie pytania w sprawie projektu, udziału lokalnych instytucji w budowaniu współpracy międzyinstytucjonalnej prosimy kierować do koordynatora projektu Łukasza Jarosza pod numerem telefonu 697 737 273, email: lukaszjarosz78@gmail.com

Aktualności:

REKRUTACJA

Chętne osoby zapraszamy do udziału w projekcie.

i

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

PROJEKT „Reintegracja przy współdziałaniu i zaangażowaniu lokalnym w ramach KIS”

PROJEKT

„Reintegracja przy współdziałaniu i zaangażowaniu lokalnym w ramach KIS”

Projekt dofinansowany ze środków Budżetu Państwa w ramach  „Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025”. Edycja 2024

 

Okres realizacji: 01.06.2024r. – 31.12.2024r.

Dofinansowanie: 119 985,00 zł

Całkowita wartość zadania: 133 985,00zł

Projekt skierowany jest do 35 osób niepełnosprawnych intelektualnie uczestników Klubu Integracji Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Lublińcu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka.  Dodatkowo w projekcie weźmie udział 10 młodych wolontariuszy, którzy będą wspierać uczestników w działaniach edukacyjnych oraz bezpośrednich działaniach w ramach wolontariatu.

Ponadto projekt obejmie działania skierowane do lokalnych instytucji samorządowych i pozarządowych z terenu powiatu lublinieckiego, w ramach zawiązania współpracy międzyinstytucjonalnej  w zakresie wypracowania  mechanizmów współpracy w różnych planowanych działaniach w ramach Klubu Integracji Społecznej włączających aktywnie lokalne instytucje do aktywizacji osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Celem projektu jest aktywności społecznej i zawodowej 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu lublinieckiego, uczestników KIS; zwiększenie efektywności działań reintegracyjnych Klubu, poprzez rozwój oferty KIS przy współudziale lokalnych podmiotów.

Zaplanowane działania obejmą dwa obszary:

  • Współpracy międzyinstytucjonalnej – w tym zawiązanie współpracy i wypracowanie metodologii włączenia lokalnych instytucji do działalności KIS, zapewniającej, między innymi, długotrwałość wsparcia, wypracowanie standardu usług KIS i współpracy lokalnych podmiotów wspierających ONI, w oparciu o zasoby lokalnych instytucji i partnerów społecznych

  • Wdrożenia działań skierowanych do uczestników KIS w oparciu o zdiagnozowane potrzeby ONI, zawiązaną współpracę i zasoby lokalnych instytucji, indywidualizację procesu reintegracji oraz szeroką diagnozę sytuacji klienta wraz z prowadzonym monitoringiem w ramach udziału w KIS – wypracowanie, wspólnie z uczestnikiem, Indywidualnego Programu Usamodzielnienia i Reintegracji Zawodowej.

 

Biuro projektu:

Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka
Ul 74 GPP2
42-700 Lubliniec

Wszelkie pytania w sprawie projektu, udziału lokalnych instytucji w budowaniu współpracy międzyinstytucjonalnej w nim prosimy kierować do koordynatora projektu Ewy Muszczak pod numerem telefonu 507 741 348 lub 34 353 11 05, email: przyjaciele.zameczka@op.pl

Aktualności:

REKRUTACJA

Chętne osoby zapraszamy do udziału w projekcie.