PROJEKT
„Senior, zaangażowany obywatel”
Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”. Edycja 2023
Okres realizacji: 15.05.2023 r.- 31.12.2023 r.
Dofinansowanie: 120 865,50 zł
Całkowita wartość zadania: 133 665,50 zł
Projekt skierowany jest do: 30 osób po 60 roku życia z powiatu lublinieckiego, w szczególności zamieszkujących gminy wiejskie i gminę miejsko – wiejską, które po przeszkoleniu i przygotowaniu do działań społecznych i partycypacyjnych będą pełnić rolę senioralnych mentorów obywatelskich. Wspólnie utworzą grupy inicjatywne, które docelowo zawiążą i sformalizują współpracę z lokalnymi instytucjami samorządowymi i przyjmą rolę Senioralnych Obywatelskich Grup Pomocniczych (SOGP) w gminach wiejskich na terenie powiatu lublinieckiego. Dodatkowo na II etapie projektu – partycypacyjnych działań lokalnych oraz zawiązania współpracy z samorządem – do działań obywatelskich zostanie włączonych 15 seniorów ze społeczności lokalnej powiatu lublinieckiego, z w tym przede wszystkim z terenów wiejskich, którzy wspólnie z seniorami mentorami podejmą bezpośrednie działania obywatelskie. Ponadto z działań projektu skorzysta minimum 15 seniorów z powiatu, którzy wezmą bezpośredni udział w inicjatywach lokalnych.
Celem projektu jest zwiększenie udziału w budowaniu dialogu obywatelskiego seniorów z powiatu lublinieckiego, z terenów wiejskich i miejsko – wiejskich, przez przygotowanie do aktywności partycypacyjnej, zainicjowanie współpracy i utworzenie Senioralnych Obywatelskich Grup Pomocnych stanowiących oddolne jednostki konsultacyjne; zawiązanie międzyinstytucjonalnej współpracy ukierunkowanej na budowanie dialogu i współdziałania z lokalnymi instytucjami, w szczególności samorządowymi, w tym jej sformalizowanie w postaci podpisanych porozumień; przeprowadzenie konsultacji społecznych i inicjatyw obywatelskich.
Uczestnicy wzmocnią swoje kompetencje w obszarach:
– umiejętności osobistych, poznawczych, kompetencji liderskich
– samoorganizacji w zakresie prowadzenia działań społecznych
– swojego zaangażowania i aktywności obywatelskiej
– kompetencji w zakresie współpracy z samorządem lokalnym oraz prowadzenia dialogu lokalnego
– współdziałania z lokalnymi instytucjami samorządowymi w zakresie realizacji działań lokalnych
Ponadto w ramach projektu poprawią swój komfort życia i funkcjonowania w zakresie rozwiązania trudności ogólnożyciowych, inicjatywności, samoświadomości, poczucia sprawstwa, integracji wewnątrzpokoleniowej.
Zaplanowane działania będą realizowane w 6 etapach:
- I etap obejmuje działania ukierunkowane na przygotowanie uczestników do aktywności i partycypacji obywatelskiej, do podjęcia roli senioralnego mentora obywatelskiego i zawiązania współpracy w ramach grup inicjatywnych. W ramach przygotowania uczestnicy projektu wezmą udział w cyklu szkoleń i warsztatów rozwijających kompetencje miękkie, umiejętności liderskie, radzenia sobie z własnymi trudnościami.
- II etap obejmuje działania ukierunkowane na budowanie potencjału partycypacyjnego i obywatelskiego grup inicjatywnych w oparciu o dobre praktyki rad i jednostek pomocniczych z województwa śląskiego, w tym również z obszaru objętego wsparciem projektu – Lublinieckiej Rady Seniora. W ramach tego etapu uczestnicy wezmą udział w działaniach wzmacniających wiedzę i umiejętności z zakresu współpracy zespołowej, budowania współpracy z samorządem lokalnym i lokalnymi instytucjami, prowadzenia działań bezpośrednich (wizyty studyjne.
- III etap obejmuje działania mające na celu wzmacnianie świadomości społeczności lokalnej w zakresie ważności zaangażowania obywatelskiego i partycypacji, w tym ważności funkcjonowania jednostek wspomagających budowanie dialogu z lokalnymi instytucjami, w tym samorządowymi – kampania informacyjna. Zostanie przeprowadzona również diagnoza możliwości i potrzeb lokalnych instytucji pod kątem zawiązania współpracy i współdziałania
- IV etap obejmuje działania z zakresu budowania bezpośredniej współpracy z lokalnymi instytucjami, w tym samorządowymi w ramach spotkań międzyinstytucjonalnych, na których poza zawiązaniem dialogu zostaną wypracowane zasady współpracy z Senioralnymi Obywatelskimi Grupami Pomocniczymi.
- V etap obejmuje działania ukierunkowane na przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie przez seniorów, w ramach powołanych Senioralnych Obywatelskich Grup Pomocniczych, obywatelskich inicjatyw lokalnych angażujących instytucje z terenu objętego wsparciem projektu, w tym w szczególności instytucje samorządowe.
- VI etap obejmuje przeprowadzenie seminariów podsumowujących.
Biuro projektu:
Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka
Ul 74 GPP2
42-700 Lubliniec
Wszelkie pytania w sprawie projektu, udziału lokalnych instytucji w budowaniu współpracy międzyinstytucjonalnej prosimy kierować do koordynatora projektu Łukasza Jarosza pod numerem telefonu 697 737 273, email: lukaszjarosz78@gmail.com.
REKRUTACJA
Chętne osoby zapraszamy do udziału w projekcie.